TÜRK KADINININ CİNSELLİKLE İMTİHANI

Çocuklukta başlayan kız çocuklarının aileleri, tarafından cinsiyetçi yaklaşımlarla donatılmış ortamlarda büyütülmesi kadınların cinsellikle ilgili yaklaşımlarını belirliyor. Cinsel sorunlarla gelen kadın hastalarımın geçmiş öykülerine baktığımda cinsel mitleri görüyoruz. Aman dikkat kızlık zarın zarar görebilir. İlk gece korkularıyla büyütülen cinselliğe kapalı toplumlarda kız çocuklarında vajinismus problemini çok daha fazla görmekteyiz. Annem benimle cinsellik hakkında konuşmadı,bizim evde cinsellik ayıp günah olarak görülürdü ,yasak konuydu ;komşular, akrabalar, ablalar konuşurken duydum ilk gece çok acıyormuş, bazen kasılıp kalıyormuş penis içinde kalıyormuş, acile bu nedenle gidenler olmuş. Bunları duyan kız çocukları ne hisseder?
Okullarda cinsel bilgilenmenin yetersiz olması , gençlerin cinsellik hakkında kulaktan dolma bilgilerle büyümesi cinsel sorunların gelişmesini kolaylaştırıyor. Birçok kadın cinselliği bir mecburiyet, eşi memnun etmek için zaruret olarak görmekte ve cinsel duygularını bastırmakta ortaya çıkmasına izin vermemektedir. Masturbasyonun ayıp, istekli olmanın iffetsizlik olarak görülmesi kadınların kendilerini keşfetmesine ,cinsel isteklerini göstermelerine engel olmaktadır.
Kadın hastalarla cinsellik üzerine çalışırken en çok dile getirilen şikayetlerden biri eşlerine ne istediklerini nelerden hoşlandıklarını söyleyememeleri . Neden diye sorduğumda beni yanlış anlayacağından korkuyorum, fazla istekli görülmek istemiyorum. O nedenle hep onun başlatması gerekiyor. Hiç mastürbasyon yapmadım, mastürbasyonu hep ayıp günah olarak düşündüm yapanlar iffetsiz gibi düşünüyorum.
Evet bu ön yargılarla cinselliğini kısıtlı yaşayan bastıran kadınlarda cinsel sorunlar yaygın olarak görülmektedir.
Cinsel sorunlarla çalışırken hastalarıma önce cinselliğe ve cinsel duygularına odaklanmalarını öneriyorum. Hayatına cinselliği sokalım ve önce onun hakkında düşünmekle başlayabilirsin. Bunun için görsel kaynaklardan destek alabilirsin okuyabilir ,izleyebilirsin.
Hayal dünyanı çalıştır, partnerinden beklentilerini konuş, onunla cinsellik hakkında konuşun ,önce kendini keşfet ve bunu partnerinle paylaşmalısın .Ama en önemli şey cinselliğin fizyolojik olduğu yeme içme gibi bir ihtiyaç olduğudur. Cinsellik beyinde başlar. Cinsellikle ilgili ön yargıların değişmesi, kendini keşfetme, cinsel arzularını isteklerini keşfetmeyle birlikte kadın için arada yaşanan eşi memnun etmek için yapılan bazen işkence olarak algılanan durumdan karşılıklı zevk alınan çiftin birbirine duygularını aktardığı keyifli bir eyleme dönecektir.

About the Author :

Leave a Comment

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH